I ett samarbete med Anders Frostensons stiftelse Psalm och sång bjuder vi in skribenter att bidra med en psalmtext på temat fred. Vinnande bidrag tonsätts och erhåller ett stipendium under året då vi firar hundraårsjubiléet av det stora ekumeniska mötet 1925 och ekumeniska året 2025.

År 2025 bjuder Sveriges kristna råds kyrkor in till Ekumeniska året. Då uppmärksammas hundraårsjubileet av det stora ekumeniska mötet i Stockholm 1925 som ärkebiskop Nathan Söderblom bjöd in till. Temat för Ekumeniska året är Tid för Guds fred. I det förenas vi med dem som samlades i Stockholm för hundra år sedan. Mötet arrangerades då i en anda av att kyrkorna skulle framträda som tydliga fredstecken i världen genom konkret fredsarbete och ur den fred vi redan äger i Kristus. Temat är smärtsamt angeläget också i vår tid.

Här kan du läsa mer om Ekumeniska året 2025

Så går det till

Av de bidrag som skickas in väljer en kommitté ut tre psalmtexter som erhåller ett stipendium. Alla bidrag är anonymiserade för kommittén. De vinnande bidragen kommer utöver prissumman även att publiceras i SKR:s material för det Ekumeniska året, tonsättas i samråd med en kompositör samt att om möjligt få psalmen framförd i samband med den planerade tv-sända högtidsgudstjänsten i Storkyrkan i Stockholm. Självklart bevarar varje psalmförfattare upphovsrätt till sin egen text inför och efter publicering.

Så gör du

För att medverka behöver du följa dessa instruktioner:

  • Du får endast skicka in ett bidrag.
  • Din psalm ska innehålla ordet fred.
  • Din psalm ska vara skriven av dig själv och får inte vara en översättning av någon annans text.
  • Ditt bidrag måste vara inskickat senast den 15 augusti 2024 via länken nedan.

Varmt välkommen med din psalmtext!
Skicka ditt bidrag här: Stipendium för Psalm om fred 2025

Fortsätt läsa mer från oss