Sveriges Kristna Råd SKR ekumeniskt organ för kyrkorna i Sverige ekumenik Intranät | Webmail
Sveriges Kristna Råd - åter till startsida
SKR
Sveriges Kristna Råd - svenska
Christian Council of Sweden - English
"Edinburgh 2010" — om mission 100 år
efter konferensen i Edinburgh 1910
År 2010 är det 100 år efter den stora internationella och ekumeniska missionskonferensen i Edinburgh år 1910, vilken har setts som missionsekumenikens genombrott och en viktig händelse för den framväxande ekumeniska rörelsen under 1900-talet. Då var det optimistiska temat "Världens evangelisering i denna generation" och mycket har sedan förändrats när det gäller kristendomens historia och nord och syd och när det gäller synen på mission och evangelisation. Att det är 100 år sedan Edinburgh 1910 ger anledning att uppmärksamma hur missionens roll förändrats och vad mission är idag. Detta är en ekumenisk internationell angelägenhet och 2002 startade en ekumenisk internationell planerings- och studieprocess som går under namnet "Edinburgh 2010".
 
En ekumenisk global konferens planeras att äga rum i Edinburgh den 2-6 juni 2010, men till skillnad från för 100 år sedan kommer också en mängd olika slags manifestationer att ske under 2010, bland annat många konferenser i olika delar av världen. Förutom de många evenemangen under 2010 innebär "Edinburgh 2010" en bred ekumenisk internationell studieprocess som involverar en mängd teologiska seminarier/ institutioner, kyrkor och missionsorganisationer.  Efter några inledande möten identifierades nio olika teman (läs om dem - på engelska) som sågs som nyckelteman för mission på 2000-talet. Ansvaret för den fortsatta studieprocessen delades sedan upp med siktet inställt på att under 2009 presentera studierapporter som sedan kan vara ett bidrag till den ekumeniska missionsreflektion som man hoppas ska ske i många länder under 2010.
 
För kyrkorna i Sverige kan "Edinburgh 2010" vara en möjlighet att uppmärksamma och reflektera kring vad mission, evangelisation och ekumeniskt vittnesbörd kan betyda idag. Eftersom det idag finns en växande samsyn på mission som både global och lokal blir det naturligt för kyrkorna i Sverige att hålla ihop dessa perspektiv vid uppmärksammandet av "Edinburgh 2010". Eftersom både uppmärksammandet och studieprocessen är ekumeniska blir det också naturligt för ekumeniska organ som Sveriges Kristna Råd och Svenska missionsrådet att ta vara på denna möjlighet. Både SKR och SMR uppmanar också kyrkor och missionsorganisationer att var och en undersöka hur de på olika sätt skulle kunna uppmärksamma "Edinburgh 2010" under de evenemang som ändå arrangeras under 2010. Även de olika teologiska seminarierna/institutionerna uppmuntras att i sin verksamhet anknyta till den internationella studieprocessen.
 
Information om "Edinburgh 2010" inklusive de många olika konferenserna innan, under och efter 2010 i olika delar av världen samt den internationella studieprocessen går att få på hemsidan www.edinburgh2010.org Sammanfattande information finns på både SMR:s och SKR:s hemsidor.
 
Vi kan se fram emot ett spännande år med många tillfällen till ekumeniska möten och reflektioner kring vårt gemensamma missionsuppdrag.
 
Henrik Rosén
Tipsa om denna sida
Slutdokumentet från
Edinburgh 2010:
A Common Call

Svenska Missionsrådets
hemsida,
www.missioncouncil.se

Dela
Sveriges Kristna Råd är en gemensam organisation för kyrkorna i Sverige. Rådet har 28 medlemskyrkor och en observatör. Dessa fördelar sig i fyra kyrkofamiljer - den frikyrkliga, den katolska, den lutherska och den ortodoxa. I Sveriges Kristna Råd möts kyrkorna till gemenskap, dialog och aktiviteter inom områden som teologi, diakoni och samhälle.
Sveriges Kristna Råd | Box 14038, 167 14 Bromma | Tel 08-453 68 00 | Fax 08-453 68 29 | www.skr.org | info(a)skr.org |
webmaster(a)skr.org
flug.papper@skr.org